Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Poznaj przyczyny zmarszczek elastotycznych

Strona główna » Blog » Poznaj przyczyny zmarszczek elastotycznych

Zmarszczki elastotyczne powstają na skutek wieloletniej, nieodpowiedniej pielęgnacji. Choć nie pojawiają się od razu, mogą z czasem przekształcić się z niewielkich zagnieceń w głębokie bruzdy trudne do ukrycia. Czym dokładnie są i jak zapobiegać ich powstawaniu? 

Zmarszczki elastotyczne postawanieZmarszczki elastotyczne – powstawanie

Zmarszczki elastotyczne powstają na skutek pękania włókien elastynowych. Głównym czynnikiem powodującym ich uszkadzanie jest regularna, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Promieniowanie UVA i UVB przenika głęboko w skórę, sięgając aż do skóry właściwej i niszczy znajdujące się w niej włókna kolagenu i elastyny. Pod ich wpływem włókna tracą swoją zdolność powrotu do pierwotnego kształtu, ulegają deformacjom i zgrubieniom, co z czasem ujawnia się na powierzchni skóry w formie zagnieceń i bruzd.

Jak rozpoznać zmarszczki elastotyczne?

Zmarszczki elastotyczne przyjmują formę charakterystycznych, drobnych zagnieceń i zagłębień o nieregularnym rozmieszczeniu. Tworzą wyraźne linie wokół oczu, ust oraz nosa, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka i delikatna. W porównaniu do zmarszczek mimicznych, sprawiają wrażenie płaskich i zapadniętych. Często towarzyszą im przebarwienia posłoneczne. Występują przede wszystkim u osób po 40. roku życia, które regularnie przebywają na słońcu bez stosowania ochrony przeciwsłonecznej (kremów z filtrem SPF, czapek z daszkiem czy kapeluszy) oraz u zwolenników częstych wizyt w solarium.

Sprawdź jak zwalczyć głębokie zmarszczki na czole

Zmarszczki elastotyczne – przyczyny

Zmarszczki elastotyczne są efektem długotrwałej i nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Opalanie się na słońcu oraz w solariach to główna przyczyna ich powstawania. Promieniowanie stopniowo uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe oraz upośledza proces ich regeneracji. Na skutek promieniowania UVA i UVB skóra staje się przesuszona, cienka, traci jędrność i elastyczność. Do dodatkowych przyczyn można zaliczyć również nieodpowiednią dietę, palenie tytoniu czy czynniki genetyczne.

Mialenia

MIALENIA
POZBĄDŹ SIĘ ZMARSZCZEK DZIĘKI SKŁADNIKOM AKTYWNYM ZAMÓW

Zmarszczki elastotyczne – zapobieganie i pielęgnacja

Zmarszczkom elastotycznym można zapobiegać, stosując odpowiednie środki ochronne i pielęgnacyjne. Należy przede wszystkim chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, stosując kremy z wysokim SPF. Równie istotne jest odpowiednie nawilżanie skóry – nie bez powodu elastotyczne zmarszczki funkcjonują w piśmiennictwie także jako zmarszczki suche. Przesuszona skóra jest podatniejsza na ich powstawanie. Dzięki nawilżeniu będzie jędrna, elastyczna i miękka, a prawidłowa bariera lipidowa skóry ochroni ją przed szkodliwością czynników środowiskowych.

Wysokiej jakości kosmetyki naturalne pomagają opóźniać powstawanie zmarszczek. Wybierając krem, warto szukać w składzie następujących substancji aktywnych:

  • koenzym Q10 - naturalnie występuje w naszym ciele, jednak jego poziom spada wraz z wiekiem. Stymuluje produkcję włókien kolagenowych, ujędrnia i uelastycznia skórę;
  • lawenda – jest bogatym źródłem rutyny i kwercetyny – naturalnych antyoksydantów, które niwelują prostarzeniowe działanie wolnych rodników;
  • ekstrakty z pąków roślin - działają przeciwzapalnie i łagodzą zaczerwienienie skóry, od lat stosowane są w medycynie chińskiej.

Zmarszczki są naturalnym elementem procesu starzenia, jednak powstawaniu wielu z nich możemy zapobiegać. Skuteczna pielęgnacja przeciwstarzeniowa wcale nie musi być skomplikowana i czasochłonna – kluczem są odpowiednio dobrane kosmetyki.


Bibliografia:

1. Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, 2001
2. Fraser E., Ucieczka od zmarszczek, 2006

1 głosów

Komentarze

Opinie naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊